arrow
arrow

Kuru kayısı ise yine çok tüketilen besinlerden biridir. Ancak kuru kayısı farklı metotlarla elde edilmektedir. Türkiye’de en çok kuru kayısı üretimi yapılan yer Malatya ilidir ve bu ilde kayısı kurutmak için pek çok metot kullanılmaktadır. Kuru kayısı doğal olarak kurutulduğu gibi sülfit içeren bir bileşiğin yakılması ile de kurutulmaktadır. Sülfit içeren bu kuru kayısı çeşitli sap sarı bir renge sahiptir ve albenisi daha fazladır. Kayısının sülfitlenmesinin amacı, raf ömrünü uzatmak, güvelenmesi engellemek ve güzel görünümünü muhafaza etmesini sağlamaktır. Sülfitlenmiş kuru kayısı nadiren de olsa bazı kişilerde sorunlara neden olabilir. Aşırı sülfitlenmiş ise bu herkes için zararlıdır ve aşırı sülfitlenmiş kayısı tadından anlaşılabilmektedir.

En doğal kuru kayısı çeşidi ise gün kurusudur. Sarı renkte kurumaya bırakılan kayısı güneşin etkisi ile koyu kahverengi-siyah bir renge bürünür. En sağlıklı kuru kayısı çeşidi gün kurusudur. Ancak dikkatle saklanması gerekmektedir çünkü çok kolay kurtlanmaktadır. Gerek kuru kayısı gerekse diğer kuru meyveleri saklarken yapmanız gereken, kuru meyveleri adaçayı ( kekik, biberiye de olabilir ) ile karıştırıp poşetlemek ve mümkünse bu poşeti buzdolabından saklamaktır. Aşırı nemli yerlerde küflenme meydana gelebilir. Kuru kayısı çok sertleşti ise bir süre suda bekletmekte fayda vardır.

Diyar Tarım hakkında merak ettikleriniz

Hakkımızda

Diyar Tarım üretim aşamaları ve bilgiler

Üretim

Diyar Tarım ürün spesifikasyonları

Spesifikasyonlar

Diyar Tarım kalite politikaları

Kalite Politikası

Diyar Tarım'a Hoşgeldiniz

Bir dünya şirketi olmak prensibi ile faaliyetlerine başlayan Diyar Tarım Ürünleri 1998 yılında asıl işi kayısı yetiştiriciliği olan bir aile tarafından kurulmuştur.
Önceleri küçük bir kapasite ile çalışan Diyar Tarım Ürünleri kısa zaman içerisinde kalitesi güvenilirliği ve disiplinli çalışma prensibi ile sektör içerisindeki yerini sağlamlaştırıp kapasitesini artırmıştır. En son teknolojiye ve kalite standartlarına uygun yıllık 5000 ton üretim kapasiteli yeni işletmesine 2003 yılında geçmiştir. Bina yapımı, makine teçhizat alımı, çevre düzenlemesi dahil her aşaması Gıda Mevzuatına uygun olarak tasarlanan bu işletme, 8000m2 si kapalı olmak üzere toplam 23000 m2 alan üzerine kurulmuştur. 

Bizden Haberler