arrow
arrow

Dünyada en çok kayısı üretimi Türkiye’de yapılmaktadır. Türkiye’de ise en fazla kayısı üretimi Malatya ilimizde yapılmaktadır. Malatya Kayısısı önemli bir ihraç ürünü olup, üretilen kayısının % 85’i kuru kayısı şeklinde ihraç edilmektedir. Dünya kayısı ihtiyacının yaklaşık % 15’i Türkiye’den karşılanmaktadır. Kayısının sadece meyvesi değil aynı zamanda çekirdekleri ve çekirdek kabukları da işlev görmektedir. Tatlı kayısı çekirdeği çerezlik olarak, acı kayısı çekirdeği ise ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Ayrıca, çekirdeklerden elde edilen yağ kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır. Çekirdek kabukları ise aktif karbon üretiminde, yakılarak enerji eldesinde ve metal zımparalamada kullanılmaktadır. Kayısı taze veya kurutulmuş olarak yenebilir. Ayrıca çeşitli meyve suları, reçel, jöle, pestil hazırlanmasında kullanılır.

Diyar Tarım hakkında merak ettikleriniz

Hakkımızda

Diyar Tarım üretim aşamaları ve bilgiler

Üretim

Diyar Tarım ürün spesifikasyonları

Spesifikasyonlar

Diyar Tarım kalite politikaları

Kalite Politikası

Diyar Tarım'a Hoşgeldiniz

Bir dünya şirketi olmak prensibi ile faaliyetlerine başlayan Diyar Tarım Ürünleri 1998 yılında asıl işi kayısı yetiştiriciliği olan bir aile tarafından kurulmuştur.
Önceleri küçük bir kapasite ile çalışan Diyar Tarım Ürünleri kısa zaman içerisinde kalitesi güvenilirliği ve disiplinli çalışma prensibi ile sektör içerisindeki yerini sağlamlaştırıp kapasitesini artırmıştır. En son teknolojiye ve kalite standartlarına uygun yıllık 5000 ton üretim kapasiteli yeni işletmesine 2003 yılında geçmiştir. Bina yapımı, makine teçhizat alımı, çevre düzenlemesi dahil her aşaması Gıda Mevzuatına uygun olarak tasarlanan bu işletme, 8000m2 si kapalı olmak üzere toplam 23000 m2 alan üzerine kurulmuştur. 

Bizden Haberler